Tükenmeyen Nefesle

Skip Navigation Links
17 Eylül 2020

Heybeliada Sanatoryumu için kamuoyuna duyuru...

Değerli meslektaşlarımız,

Heybeliada Sanatoryumu Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi 1924 yılında ulu önder Atatürk'ün emriyle verem salgını ile savaşmak amacıyla İsviçre'deki bir sanatoryum örnek alınarak 16 yataklı bir hastane olarak kuruldu. Ek binalar, hemşire eğitim yeri ve lojmanı ve rehabilitasyon merkezi yapılarak genişletildi. Bu rehabilitasyon merkezinde hastanede tedavi görüp iyileşen hastalara marangozluk, saatçilik, ayakkabıcılık gibi meslekler öğretildi. Bu kişiler bugün adada iş ve mesken sahibidirler. Rehabilitasyon merkezi sonradan Sağlık Bakanlığı dinlenme tesisine dönüştürüldü.

Türkiye'de verem savaşına ve göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi branşlarına önderlik eden bu eğitim ve hizmet kuruluşu bir okuldu, bir ekoldü. Bu merkezde yetişen birçok profesör, doçent ve uzman hekim halen ülkemizin değişik yörelerinde hizmet vermektedirler. 1999 depreminde hasar gören hastane 2005 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından adaya ulaşım sorunları, hasta azlığı gibi nedenlerle kapatıldı ve Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastanesi EAH (Eğitim ve Araştırma Hastanesi) bünyesine tüm personel ve ekipmanı ile birlikte nakledildi. Kurum ismi ile birlikte tarihe gömüldü. O günden bu yana Deniz Harp Okulu ve Deniz Lisesi'nin adadan taşınması ve sanatoryumun kapatılması Heybeliada'da önemli bir gelir ve prestij kaybına ve basına da sıklıkla yansıyan ciddi sağlık sorunlarına yol açtı.

Heybeliada'da halen ciddi bir sağlık kuruluşu yoktur.

Heybeliada Sanatoryumu arazisine deneysel araştırma ve çalışmaların yapılabileceği ve özel kanunla kurulacak bir Türk Tüberküloz Enstitüsü, tüm sağlıkçıların yararlanacağı bir dinlenme tesisi, sağlık eğitimlerinin yapılabileceği ve konferansların verilebileceği bir eğitim merkezi, bir sağlık müzesi ve adaya yetecek kapasitede bir hastane veya sağlık ünitesinden oluşan ''HEYBELİADA SANATORYUMU SAĞLIK KOMPLEKSİ'' kurulması bu tarihi ve kültürel mirasın ismini, yerini ve saygınlığını koruyacak ve ada halkına da ciddi katkı olacaktır.

Hastane arazisi ve binalarının Diyanet İşleri Başkanlığı'na verilmesi kararının yetkililerce yeniden değerlendirilmesi ve iptali uygun olacaktır görüşündeyiz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Prof. Dr. Ülkü Yılmaz Prof. Dr. Attila Saygı
TÜSAD MYK Başkanı Heybeliada Sanatoryumu Eski Başhekimi ve Klinik Şefi

ÜYE GİRİŞİ


   
Şifremi Unuttum
  

TÜSAD ÜYELİK BAŞVURUSU

ETKİNLİK TAKVİMİ

Eylül 2020
PztSalÇarPerCumCmtPaz
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011
 LookUs & Online Makale