Tükenmeyen Nefesle

İnfeksiyon Çalışma Grubu

Grip Aşısı COVID-19'dan korumaz...

 

TÜSAD ENFEKSİYON ÇALIŞMA GRUBU’NDAN UYARI:

MEVSİMSEL GRİP İLE COVID-19 KARIŞABİLİR BASIN AÇIKLAMASI

Sağlık Bakanlığı’nın grip aşısı alabilecek kişilerin e-Nabız sisteminden takibinin yapılabileceğini açıkladığı bugünlerde, Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) olarak grip konusunda bir bilgilendirme yapma gereği duyduk. Çünkü COVID-19 ile mevsimsel influenza (grip) semptom ve bulgularının karışması mümkün görünüyor. Bu iki hastalığın klinik olarak ayırt edilmesi çok zor. Boğaz ağrısı, öksürük, ateş yüksekliği her iki hastalıkta da karşımıza en sık çıkan semptomlar. COVID- 19’da nezle bulgularının daha az olduğu bildirilse de, son yayınlarda anozmi (koku alamama) yakınmasının sık görüldüğünü biliyoruz. Ancak genel olarak halk arasında nezle olarak bildiğimiz burun akıntısı, tıkanıklığı, baş ağrısı gibi ateşin eşlik etmediği semptomlar öncelikle nezle yönünde değerlendirilebilir. Düşmeyen ateş ve artan öksürük, nefes darlığı COVID-19 lehine bulgular olarak değerlendirilmeli.

Ayrıca her iki hastalığın aynı kişide (co-enfeksiyon) şeklinde görülebildiğine de dikkat çekmek isteriz. Bu tür vakaların klinikte ağırlaşmalara neden olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle başta sağlık personeli ve risk grubundaki kişilerin influenza aşısı yaptırmasını öneriyoruz.

KAPALI YERLERE DİKKAT!

Sonbahar mevsiminde kapalı alanların COVID-19 bulaşı açısından en riskli bölgeler olduğunu da vurgulamalıyız. Mümkün olduğunca kapalı ve kalabalık ortamlarda uzun süreli bulunmaktan kaçınmalıyız. El hijyenine dikkat etmenin hem mevsimsel gripten (influenza) hem de COVID-19'dan koruyucu olacağı hatırlanmalıdır.

GRİP AŞISI COVID-19’DAN KORUMAZ

Bu arada grip ve zatürre aşılarının belli yaş gruplarında ve bazı kronik hastalıklarda büyük önem taşıdığını bilmekle birlikte, maalesef COVID-19‘a karşı koruma sağlamadığını da belirtmek durumundayız. İnfluenza aşısının COVID-19‘a karşı korumadığı ve “izolasyon, maske, sosyal mesafkuralına bu kış mutlaka uyulması gerekiyor. Zatürre aşısının da, COVID-19 zatürresine karşı bir koruyuculuğu yok. Ancak ikincil enfeksiyon dediğimiz, hastane ve yoğun bakımda yatan ağır hastalarda eklenen sadece pnömokok enfeksiyonlarının daha hafif geçirilmesinde etkili oluyor.

AŞI TAKİBİ E-NABIZ ÜZERİNDEN YAPILIYOR

Ayrıca bildiğiniz gibi bu yıl grip aşılarına karşı dünyada ve ülkemizde çok ciddi bir talep artışı yaşanıyor. Son güncel bilgiye göre; gelen aşıların öncelikle yüksek riskli gruplara yapılabilmesi planlanıyor. T.C. Sağlık Bakanlığı, hastaların ek hastalıklarına göre bir risk değerlendirmesiyle aşı reçetesine onayı veriyor ya da “uygun değilsiniz” ibaresi çıkıyor. Reçete yazıldıktan sonra onay alan hastalara depolardan aşı getirtilebiliyor. Ancak bu yıl isteğe göre ücretli aşı satışı olmayacak.

Sistem, 21 Ekim 2020 itibariyle uygulanmaya başladı. E-Nabız sisteminden herkes kendi risk değerlendirmesini ve aşı yazılıp yazılamayacağını görebiliyor. Bu arada öncelikli aşıya ulaşamayan bireylerin ilerleyen tarihlerde tekrar değerlendirileceği de bildirildi.


Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu
TÜSAD Enfeksiyon Çalışma Grubu Başkanı

ÜYE GİRİŞİ


   
Şifremi Unuttum
  

TÜSAD ÜYELİK BAŞVURUSU

ETKİNLİK TAKVİMİ

Aralık 2023
PztSalÇarPerCumCmtPaz
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567
 LookUs & Online Makale