Tükenmeyen Nefesle

Skip Navigation LinksANA SAYFA : YÖNETMELİK / YÖNERGELER : Eurasian Journal of Pulmonology Yayınlanma Yönetmeliği

Eurasian Journal of Pulmonology Yayınlanma Yönetmeliği

Madde 1. Eurasian Journal of Pulmonology TÜSAD’ın bilimsel periyodik yayın organıdır. Yılda 3 sayı ve  İngilizce olarak yayınlanır. 

Madde 2.
TÜSAD MYK Başkanı derginin sahibidir.

Madde 3.
Derginin Yazı işleri Müdürü derginin yasalar önündeki sorumlusudur ve dernek MYK’sı tarafından görevlendirilir.

Madde 4.
Dergi Editörü veya Editörleri MYK tarafından akademik nitelikler, akademik liyakat faktörleri gözetilerek TÜSAD üyesi olma koşulu aranarak seçilir ve Editörler Kurulu’nu oluşturmak üzere görevlendirilir. Editörler Kurulu MYK onayı sonrasında kendilerine bildirilen görevlendirme yazıları ile göreve başlar. Editör ve Editörler Kurulu seçiminde SCI veya SCIe kapsamındaki dergilerde en az 10 adet yayına sahip olmak ve İyi Hakemlik Sertifika programını tamamlamış olma koşulu aranır veya seçilenlerin bu eğitimi alması beklenir.

Madde 5.
Editör ve Editörler Kurulu görev süresi 6 yıldır. Bu süre sonunda editör ve Editörler Kurulu Üyeleri yeniden seçilebilir.

Madde 6.
Editör veya Editörler Kurulu Üyeleri içinden istifa eden olur ise MYK tarafından yeniden Editör veya Editör Kurulu Üyesi görevlendirilir.

Madde 7.
Editör derginin temel yayın politikasına bağlı kalmak ve bilimsel esaslardan ödün vermemek koşuluyla dergi işlerini yürütmede bağımsızdır. Editör görevlerini yerine getirmede kusur gösterirse, MYK tarafından önce yazılı olarak uyarılır, kusur devam ederse MYK tarafından görevden alınabilir.

Madde 8.
Editörün sorumlulukları:

 1. Derginin zamanında yayınlanmasını sağlamak.
 2. Gereksinim olan konularda ek sayı hazırlanmasına karar vermek.
 3. Derginin yayın hazırlama esaslarını belirlemek ve gerektiğinde güncellemek.
 4. Dergiye gönderilen makalelerin kısa süre içerisinde değerlendirilmesini sağlamak ve yazarlara bilgi vermek.
 5. Makalenin değerlendirilmesi sürecinde çift taraflı gizliliği sağlamak (yazar ve hakemlerin birbirini tanımaması).
 6. Dergide yayınlanmak üzere kabul edilen makalelerin etik kurallara uygun olarak hazırlandığından, etik kurul kararı alınmış olduğundan, bilgilendirilmiş onam formlarının alınmış olduğundan ve deneysel çalışmalarda hayvan haklarını gözeten ilgili uluslararası kurallara uyulmuş olduğundan emin olmak.
 7. Yayın etiği ihlali kuşkusunda gerekli araştırmayı yapmak. Etik ihlali kesinleştiğinde, makale hakemler tarafından kabul edilmiş olsa dahi yayınlamama kararı vermek. İhlal makale yayınlandıktan sonra ortaya çıkmış ise bu durumu mahkeme kararı vb kurul kararlarını da ekleyerek dergide yer alan bir yazı ile açıklamak.
 8. Yayınlanmasına karar verilmiş makaleler için yayın hakkı devir sözleşmesi, yazar katkı formu, çıkar çatışması formlarının eksiksiz doldurularak gönderildiğinden emin olmak.
 9. Makaleleri her aşamada yazım hataları, metodolojik hatalar yönünden gözden geçirmek ve en son yayınlanma aşamasında tekrar kontrol etmek.
 10. Yukarıda tanımlanan bu görevlerin yerine getirilmesi için Editörler Kurulu Üyeleri’ni görevlendirmek, iş bölümü yapmak.
 11. Editörler Kurulu Üyeleri’nin görevlerinde eksiklik, yetersizlik olup olmadığını değerlendirmek. Gerektiğinde MYK’yı bilgilendirerek görev değişimi yapılmasını sağlamak.
 12. Derginin WEB sayfasını takip etmek, güncel gereksinimlere göre güncellemek.
 13. Derginin faaliyet ve gelişmeleri hakkında Genişletilmiş MYK’da rapor sunmak.

Madde 9. Yönetmelikte yer almayan konularda MYK karar verir.

Madde 10. Bu yönetmelik TÜSAD Merkez Yönetim Kurulu 22.09.2019 tarihli toplantısında kabul edilerek yürürlüğe girmiştir.

Eurasian Journal of Pulmonology Yayınlanma Yönetmeliği İçin Tıklayınız.

ÜYE GİRİŞİ


   
Şifremi Unuttum
  

TÜSAD ÜYELİK BAŞVURUSU

ETKİNLİK TAKVİMİ

Temmuz 2024
PztSalÇarPerCumCmtPaz
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
 LookUs & Online Makale