Tükenmeyen Nefesle

KOAH Çalışma Grubu

16 kasım 2016 TÜSAD Dünya KOAH Günü Basın Bildirisi

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD)
KOAH Çalışma Grubu
Dünya KOAH Günü Basın Bildirisi

 

            Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) önemli bir küresel halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Obstrüktif Akciğer Hastalıkları Küresel Girişimi (Global Initiative of Obstructive Lung Diseases – GOLD) önderliğinde 2002 yılından bu yana her yıl Kasım ayında Dünya genelinde KOAH günü etkinlikleri düzenlenmektedir.

            2016 yılının sloganı “Bilerek Nefes Al” olarak belirlenmiştir. Bu slogan KOAH tanı, tedavi ve korunması ile ilgili konuları kapsamaktadır. Sigara bıraktırılması, erken tanının konulması, spirometrinin önemi, fiziksel aktiviteler, semptom kontrolü, uygun beslenme, uygun ilaç kullanımı ve komorbiditelerin yönetimi konularına dikkat çekilmektedir.

            Ülkemizde KOAH yaygın bir sağlık sorunudur. Toplumumuzdaki yüksek sigara içme oranına bağlı olarak gün geçtikçe KOAH tanısı konulan hasta sayısı artmaktadır. Artan hasta sayısına rağmen, nefes darlığının olduğunu farketmeyen KOAH’lı hastalarımız toplum içerisinde yaşamaktadırlar. Erken tanı bu noktada devreye girmektedir. Farkındalığı artırmak hekimler olarak bizim görevlerimiz içerisinde yer almaktadır.

            Göğüs hastalıkları uzmanlarının meslek örgütü olan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği  (TÜSAD) KOAH Çalışma Grubu olarak her yıl Kasım ayı içinde toplumumuzun KOAH farkındalığını artırmak ve bilinçlendirmek amacıyla değişik aktivasyonlar gerçekleştiriyoruz. Bu yıl topluma en çok ulaşabileceğimiz metro duraklarına bilgilendirici afişler asarak toplumun dikkatini KOAH üzerine çekmeyi hedefliyoruz. Bunun dışında ulusal ve yerel televizyon kanallarında KOAH konusunda halkı bilgilendirici programlar düzenlenecektir.

            Ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olan KOAH konusunda halkın bilinçlendirilmesi, risk faktörlerinin azaltılması ve gerekli sağlık politikalarının oluşturulabilmesi için tüm derneklerin, vakıfların ve yetkililerin güç birliği içerisinde projeler üreterek bunları hayata geçirmeleri temennisi ile saygılarımızı sunuyoruz. 

TÜSAD KOAH Çalışma Grubu

Radyo Spotu
TV Spotu

ÜYE GİRİŞİ


   
Şifremi Unuttum
  

TÜSAD ÜYELİK BAŞVURUSU

ETKİNLİK TAKVİMİ

Temmuz 2024
PztSalÇarPerCumCmtPaz
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
 LookUs & Online Makale