Untitled Document
TÜSAD HAKKINDA

1970 yılında kurulan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), göğüs hastalıkları alanında çalışan ve üye sayısı 1900'ü aşan ilk uzmanlık derneğidir. Üyelerimizi göğüs hastalıkları, göğüs cerrahisi, fizyoloji uzmanları, asistanları ve verem savaş dispanserleri hekimleri ile alanımızda çalışan diğer branşlara ait bilim insanları oluşturmaktadır.

2011 yılında 41. kuruluş yılını kutlayacak olan derneğimizin ana hedefi; "toplumsal ve mesleki eğitimi ve araştırmaları destekleyerek Türk halkının akciğer sağlığını korumak" olarak belirlenmiştir. Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği; kurulduğu yıllardan itibaren ana hedefi doğrultusunda çalışmalarını devam ettirerek, gelenekselleşmiş eğitim faaliyetlerine kurumsallaşma çalışmalarını da ekleyerek hızlı bir ivme ile büyümektedir. Son yıllarda derneğimizin temel politikası; daha katılımcı, yeniliğe ve değişime daha açık hale gelmek ve diğer taraftan "Toplumsal Eğitime" daha fazla önem vermek şeklinde oluşmuştur. Temel dernekçilik anlayışımızın; "tüm üyelere saygılı olmak ve herkesi dernek çatısı altında arzu ettikleri pozisyonlarda fonksiyone edebilmek için tüm olanaklarımızı kullanmak" olduğunu ifade etmek isteriz.

41 yıldır aralıksız olarak ülkemiz göğüs hastalıkları ile ilgili tüm branşlara yönelik eğitime katkıda bulunan, Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği bu süreç içinde 32 Ulusal Kongre ve çok sayıda uluslararası katılımlı kongre ve sempozyum gerçekleştirmiştir. Derneğimiz, 2003 yılında American College of Chest Physicians (ACCP) ile ortaklaşa düzenlenen, 100'den fazla yabancı konuşmacının ve yine ülkemizden çok sayıda meslektaşımızın görev aldığı 17. Asya Pasifik Göğüs Hastalıkları Kongresi (APCDC 2003) ile bir ilke imza atarak ülkemizde ilk kez bir uluslararası göğüs hastalıkları kongresine ev sahipliği yapmıştır. TÜSAD, düzenlediği organizasyonlarla dünyaca ünlü pek çok uzmanın hekimlerimizle bir arada olmasına olanak yaratmıştır ve yaratmaya devam edecektir.

TÜSAD şubeleri ve 13 çalışma grubu aktif olarak çalışmalarını sürdürmektedir. TÜSAD şubeleri ve çalışma gruplarının planladıkları eğitim faaliyetlerini gün geçtikçe daha sık duyacaksınız. Değişik bölgelerde tam gün süren mezuniyet eğitim programı olarak planlanan on TÜSAD Bölgesel Sempozyumu gerçekleştirilmiştir. Bu toplantılar düzenli olarak devam ettirilecektir.

Derneğin düzenli olarak yılda 6 sayı yayınlanan "SOLUNUM" dergisi dernek üyelerine ulaştırılmaktadır. Ayrıca TÜSAD Kitapları serisinin ilk sayıları basılmış ve üyelerimize gönderilmeye başlanmıştır. KOAH Çalışma Grubu faaliyeti olarak yılda 4 sayı "KOAH Bülteni" yayınlanmaktadır. Yine KOAH Çalışma Grubu faaliyeti olarak, halkın KOAH hastalığı hakkında bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanan posterin Sağlık Bakanlığı tarafından tüm sağlık ocakları ve hastanelere dağıtımı yapılmıştır. Ayrıca 2009 yılı itibariyle yılda 3 sayı olarak TÜSAD bülteni olarak SOLUNUM AKTÜEL'in yayınlanmasına başlanmıştır. TÜSAD'ın faaliyetleri hakkında meslektaşlarımızı bilgilendirmenin yanısıra uzmanlık alanımızla ilgili güncel konuların yer aldığı farklı içeriği ile SOLUNUM AKTÜEL daha ilk sayısıyla meslektaşlarımızın ilgisini çekmiştir. SOLUNUM AKTÜEL'de yer almasını istediğiniz konularla ilgili [email protected] adresinden TÜSAD İletişim Koordinatörlüğü ile temas kurabilirsiniz.

Ülkemizde yapılacak olan bilimsel araştırma projelerine maddi destek sağlayabilmek için gerekli olan yönetmelik tamamlanmış olup, bu konu ile ilgili gerekli duyurular kısa sürede başlayacaktır. TÜSAD bünyesinde, derneğimizin TÜSAD kursları, sertifika programları, bölgesel sempozyumlar, internet destekli eğitim (e-akademi), ulusal veya yurt dışı dernekler ile birlikte eğitim projelerinin planlanması ve yürütülmesi alanlarındaki faaliyetlerini yürütmek ve yönetimini sağlamak amacıyla "TÜSAD AKADEMİ" adı ile yeni bir oluşumunun yapılanması gerçekleşmiştir. TÜSAD Akademi'nin yapılanması, yönetmeliği ve diğer bilgilerine derneğimizin internet sitesi www.solunum.org.tr 'den ulaşabilirsiniz.

TÜSAD Kongre, Kurs ve Toplantılarda gerçekleştirilen webcastlere www.solunum.tv.tr adresinde ulaşabilirsiniz. Yine TÜSAD etkinliklerinin basındaki yansımalarına da bu siteden ulaşabilirsiniz.

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği ve dernek faaliyetleri hakkında daha geniş bilgiyi derneğin web sayfasında (www.solunum.org.tr) bulmak mümkündür. Tüm soru, öneri ve düşüncelerinizi dernek genel merkezine e-posta ile ([email protected]) iletebilirsiniz. Ayrıca dernek faaliyetlerinden haberdar olabilmek için ([email protected]) mail grubuna katılabilirsiniz.

TÜSAD bir uzmanlık derneği olmanın verdiği misyonla; ülkemizde göğüs hastalıkları alanında çalışan tüm hekimlerin özlük hakları, mesleki sorunları, iletişim ve eğitim alanındaki tüm gereksinimlerini karşılamak amacındadır. Mesleki sorunlarınız ile ilgili olarak derneğimiz genel merkezi ile iletişime geçebilirsiniz. Sizlere yardımcı olabilmek bizler için bir görevdir.

              

 
   
LookUs & OnlineMakale